Na terapiji se vedno posvetimo posameznemu otroku in njegovim unikatnim potrebam. Na ta način lahko prilagodimo način dela, da se otrok počuti varnega in slišanega.
Barbara (14 let) na terapiji lepo napreduje:
Na kratko o preteklosti:
Barbara je doživelo spolno zlorabo s strani enega izmed družinskih članov. Na začetnih terapijah sta s terapevtko predvsem gradili varen odnos, saj je bila izredno nezaupljiva do odraslih in ni želela deliti svojih občutkov.
Pri nas je sedaj v obravnavi osem mesecev. V tem obdobju smo ji med drugim pomagali, da se je začela konstruktivno soočati s strahom pred sodno-preiskovalnimi postopki.
Redno tudi nudimo svetovanje njeni mami, ki se prav tako sooča s svojo lastno stisko, saj so na plan prišli spomini njene lastne zlorabe iz otroštva.
Sprotno poročilo o napredku:
Z začetkom novega šolskega leta se je dekle vidno stabiliziralo, saj ji stiki s sovrstniki pomagajo, da se povezuje in gradi odnose, kjer se počuti varno in slišano. V terapiji smo se sedaj usmerili na krepitev njenih virov moči. S tem Barbara počasi premaguje svoje strahove in raziskuje ter prepoznava svoje pozitivne lastnosti.
Ker preiskovalni postopki še niso zaključeni, se še vedno sooča s strahom pred vstopom na sodišče. Zaradi tega se na terapiji tudi pogovarjamo o različnih načinih za konstruktivno spopadanje s stresom in strahom.
Prav tako posvečamo veliko pozornosti njeni mami, ki je vključena v svetovalni proces v Lunini vili. Delo z njeno mamo je ključnega pomena, saj sta z Barbaro zelo povezani in zaradi travmatične izkušnje, potrebujeta podporo, da lahko iz stiske zrasteta močnejši!
Urša, 13 let:
Na kratko o preteklosti:
Dekle smo sprejeli v obravnavo, saj se je preživela fizično in čustveno nasilje, zaradi katerega je bila tudi odvzeta obema staršema in je trenutno nastanjena v domu za mladostnike. Urša je zaradi svoje preteklosti izredno nezaupljiva, zaradi česar smo v terapiji predvsem gradili na počasnem spoznavanju in zaupanju. Njen oče je že nekaj časa pokojni, mama pa se je soočala s terminalno boleznijo.
Sprotno poročilo o napredku:
V septembru je Uršina mama umrla zaradi terminalne bolezni. Predvidevamo, da se Urša ne želi soočiti z bolečino izgube, saj trenutno odklanja prihod na terapijo. Umaknila se je v svoj svet in ne želi deliti svojih misli ali občutkov. Zaradi teže dogodka smo se z njeno starejšo sestro, ki je njena skrbnica, dogovorili, da počakamo z nadaljevanjem terapije. Odločili smo se, da ji najprej pustimo en mesec časa, da se prvotni šok umiri in da se s tem dogodkom sooči na svoj način. Med tem časom smo redno na vezi z njeno sestro, da spremljamo Uršin napredek.
Sestra in njena celotna družina, dekle zelo lepo podpirajo in ji stojijo ob strani.
Mojca (9 let) nas na terapiji prijetno preseneča
Na kratko o preteklosti:
Deklica je bila skupaj z mlajšo sestrico odvzeta obema staršema zaradi spolne, fizične in čustvene zlorabe ter zanemarjanja. Sedaj že tri leta s sestrico živita v rejniški družini. Nihče v okolici ni opazil njune stiske, dokler ni Mojca svoje mlajše sestre pripeljala v vrtec, pripravljena s polnim nahrbtnikom, ter povedala vzgojiteljicam, da se ne bosta vrnili domov.
Dekle je sedaj pri nas v obravnavi že eno leto, sočasno pa nudimo svetovanje njenim rejnikom, da jo lahko pri njenem procesu čim bolj uspešno podpreta. V preteklih mesecih smo se na terapiji posvetili spremembam v telesu, ki so se osvetlile nove vidike spolne in čustvene zlorabe.

Sprotno poročilo o napredku:
Z deklico imamo redna srečanja enkrat na teden, da skupaj gradimo na njeni samopodobi in jo spodbujamo pri raziskovanju sprememb, ki so prišle s puberteto. Med poletjem smo izvedli družinsko srečanje z njeno mlajšo sestrico in obema rejnikoma. Skupinsko srečanje je izredno blagodejno vplivalo na njihovo družinsko dinamiko in odnose. Odprto smo se pogovarjali o temah, ki so tabu in skupaj poiskali načine, kako se lahko kot družina soočajo z neprijetnimi temami.
Trenutno se Mojca sooča z ne zaupanjem do moškega spola. Z rejnikom ima sicer dober odnos, a med vrstniki se počuti izgubljeno in nesigurno.
Veseli smo, da je pri deklici viden izrazit napredek. Vedno lažje se sooča s svojo stisko, se odpira in postaja sproščen otrok. Navdušila nas je, ko je pred nekaj tedni podprla svojo mlajšo sestrico, pred njenim zaslišanjem na sodišču: “Nič se bat, ti jim kar vse povej, tudi če ti je malo težko.”
Zadovoljni smo z napredkom celotne nove družine, kjer ju rejnika podpirata na njuni poti odraščanja.
Petra, 6 let
Na kratko o preteklosti:
Deklica je bila skupaj s starejšo sestrico odvzeta obema staršema zaradi spolne, fizične in čustvene zlorabe ter zanemarjanja. Sedaj že tri leta s sestrico živita v rejniški družini. Dekleti sta sedaj pri nas v obravnavi že eno leto, sočasno pa nudimo svetovanje njunim rejnikom, da ju lahko pri procesu čim bolj uspešno podpreta. Na začetku terapije deklica ni veliko govorila o dogajanjih iz njene preteklosti. Predvsem je potrebovala več časa, da je lahko zaupala in nato na terapiji prvič spregovorila o spolni zlorabi, ki jo je doživljala. Prav tako ima veliko učnih težav, kar ji še dodatno znižuje samopodobo. V terapiji smo predvsem delali na grajenju njene samopodobe in raziskovali različne načine sproščanja.
Sprotno poročilo o napredku:
Proti koncu poletja, smo se začeli pripravljati na zaslišanje na sodišču. Z njo smo se pogovarjali predvsem o tem, kaj lahko tam pričakuje, kako je videti zgradba in zakaj mora tam govoriti o neprijetnih stvareh. Kot pripravo na sodišče smo s Petro poiskali vonj eteričnega olja, ki jo najbolj sprošča. Nato smo ta vonj povezali še s knjigico Globok vdih, ki je namenjena umirjanju diha. Pred zaslišanjem se je namazala s kapljico olja, ki ga je nato ob neprijetnih trenutkih povohala in se umirila. Deklica je na sodišču uspešno premagala svoje občutke strahu in spregovorila o vseh podrobnostih zlorabe, ki jo je doživljala. Izredno smo navdušeni nad uspešnostjo in korektnostjo sodnega postopka. Prav tako je v njen napredek aktivno vključen CSD, ki redno skrbi, da se vsi postopki odvijajo v korist obeh deklic.
Deklica je pričala sama v prisotnosti sodnega izvedenca in njene terapevtke, sodni izvedenec je poskrbel, da se je deklica počutila sproščeno in udobno.
Petra bo še naprej hodila na obravnavo, vendar smo izredno zadovoljni z njenim napredkom.
Jure, 7 let
Na kratko o preteklosti:
Jure je prišel k nam v obravnavo skupaj z mlajšo sestrico Kajo zaradi preživetega čustvenega in fizičnega nasilja v družini. Jure se bori predvsem z agresivnimi izpadi in nezmožnostjo osredotočanja. V terapiji je skozi igro lahko izražal svojo jezo na bolj konstruktiven način ter preskušal meje v varnem okolju.

Sprotno poročilo o napredku:
Z Juretom smo terapijo nadaljevali tudi tekom poletja. V tem obdobju je dečkova igra postala bolj kompleksna in manj agresivna. Terapevtka ocenjuje, da je deček počasi premagal svojo najhujšo stisko in da se uspešno spopada s svojim stresom. Mama tekom njegove obravnave redno hodi tudi na svetovanje, da lahko oba otroka čim bolj podpira. Z začetkom šolskega leta smo terapijo začasno prekinili, saj se deček sooča tudi s težavami v šoli, zato smo se z mamo in šolo dogovorili, da trenutno počakamo z nadaljevanjem. Na ta način Juretu omogočamo, da poišče svoj ritem v novem okolju in se posveti medvrstniškim odnosom in šoli. Veseli smo, da je Jure napredoval, vendar smo z mamo dogovorjeni, da smo v kontaktu, če bi se pokazalo, da deček potrebuje dodatno podporo.
*Ime, starost in drugi identificirajoči podatki so spremenjeni zaradi varovanja osebnih podatkov!*.
Želiš podpreti otroke pri njihovem napredku?
Postani Otrokov heroj!